Ако ве мачи висок притисок, испробајте го овој чај

Иако не е вообичаен кај нас, треба да го испробате чајот од маслинки. Маслинките се исклучително здрави затоа што не се калорични, а богати се со железо, бакар и витамин Е. Чајот пак се прави од листовите и некои го сметаат и за замена за зелен чај..

Маслинките се исклучително здрави, а многу е пишувано и за маслиновото масло.Маслинките имаат многу малку калории, а богати се со железо, бакар и витамин Е. Одлични се за проблеми со варењето, го снижуваат високиот крвен притисок и добри се во борба против болките и кашлицата, па дури и против ракот.

Иако не е вообичаено на нашето подрачје да се пие чај од маслинки, тоа битребало да се смени бидејќи станува збор за напиток кој помага за намалување на високиот притисок, а некои го сметаат и за замена за зелениот чај.

Пиењето чај од листови од маслинки, кој е инаку и многу вкусен, ќе го спречат настанувањето на кардиоваскуларни болести, ќе го снижи холестеролот, ќе ви помогне да се ослободите од габичните инфекции и ќе делува антибактериски.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top