Авиони испуштаат илјадници килограми моркови и компири за прегладнети животни во Австралија

Во добротворната акција се приклучија и мали приватни авиони..

Покрај луѓето, жртви на овие пожари се и животните, кои се исплашени и прегладнети. Токму затоа Владата на Нов Јужен Велс спроведува акција под наслов наслов „Операција Рок Валаби“, чија цел е да ги нахрани за да ги нахрани животните.

Оваа акција се спроведува со помош на авиони кои фрлат илјадници килограми моркови и сладок компир на заробени животни од пожарот. 


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top