(ФОТО + ВИДЕО) Македонци од Мелбурн на протестите во Скопје

Македонци од Мелбурн кои престојуваат во Македонија учествува на протестите организирани од страна на ВМРО-ДПМНЕ под мотото „За ЕУ, за Македонија, за Гоце Делчев“.

Прочитај повеќе

Австралија добива вакцина против Ковид-19 на почетокот на идната година

Австралија ќе биде меѓу првите земји во светот што ќе добијат вакцина против Ковид-19 откако владата склучи договор вреден 1,2 милијарди американски долари со фармацевтски компании за масовна вакцинација на почетокот на 2021 година.

Прочитај повеќе

Македонка се пофали дека троши по 5.000 евра само за облека, а не работи ништо

Најпознатата Македонка во Австралија, Маргарита Томовска (29), попозната како Мерцедес Мама, ги збуни своите пријатели на социјалните мрежи кога откри дека не е вработена и дека не заработува

Прочитај повеќе

Австралиската економија во рецесија првпат по 28 години

Австралиската економија во периодот април-јуни претрпе најдлабок квартален пад од Големата депресија поради пандемијата Ковид-19, а податоците објавени денеска потврдуваат дека земјата влезе во првата рецесија во последните 28 години.

Прочитај повеќе

Кинески дипломат: Австралија ја навреди Кина со барањето истрага за коронавирусот

Австралиската влада денеска беше обвинета за повреда на чувствата на Кина откако го предводеше глобалниот притисок за независна истрага околу изворот на пандемијата на коронавирус, пренесува „SBS“.

Прочитај повеќе

Миле Гламчевски - резервен капетан на Армијата на Австралија со македонско потекло одликуван во Камбоџа

По 25 години волонтерство за подобрување на менталното здравје во Камбоџа, капетанот на Австралиската армија Миле Гламчевски, инаку со македонско потекло, стана витез на Камбоџа.

Прочитај повеќе
Scroll To Top