Австралијанец им давал по $100 на луѓето кои чекаат пред „Centrelink“

Стотици очајни луѓе, кои се чекаат пред „Centrelink“ во источниот дел на Мелбурн, вчера добија подарок од еден дарежлив човек..

На секое лице што се чекаше пред „Centrelink“во „Box Hill“ му беше врачена банкнота од 100 долари.

Џон, дарежливиот човек што им ги даваше парите, рече дека ги видел сцените во канцелариите на „Centrelink“ на вестите и знаел дека треба да стори нешто за да помогне.

„Ми се слоши од тоа што го видов“, им рече тој на Рос и Џон од 3aw.

„Овие луѓе треба веднаш да им се помогне. Тие не можат да чекаат до утре или задутре. Нивните плаќања од Centrelink се дури следната недела. Тие треба да стават храна на маса вечерва.“

„Благодарноста, солзите во очите на луѓето, беше неверојатно“.

Џон ги повика другите богати Австралијани да ги следат неговите чекори и да се упатат во канцелариите на „Centrelink“ за да им поделат финансиски средства на оние што ги загубија своите работни места.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top