Меркел: На земјите од Западен Балкан да им се даде јасна перспектива за членство во ЕУ

Меркел во Европскиот парламент ја образоложила програмата на германското претседателство на ЕУ и истакнала дека треба да се "стреми кон напредок за земјите од Западен Балкан на кои треба да им се даде перспектива за влез во членството".

Прочитај повеќе

За Косово одлуката на Македонија за задолжителен PCR тест е неправедна

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај во интервју за Т7 истакна дека денешната одлука на Владата, за задолжителен ПЦР тест при влез во Македонија за граѓаните од Косово, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, е неправедна.

Прочитај повеќе

Српската Народна партија го тужи Вучиќ поради воведувањето полициски час

Српската Народна партија најави тужба против претседателот на Србија, Александар Вучиќ, поради воведување полициски час и ограничувања на слободата на движење на граѓаните.

Прочитај повеќе

Стерјовски побара од Владата во Тирана да ја потпише и ратификува Европската повелба за регионални или малцински јазици

Васил Стерјовски, на денешната пленарна седница на законодавниот дом, побара од Владата во Тирана да ја потпише и ратификува Европската повелба за регионални или малцински јазици.

Прочитај повеќе

Косовскиот претседател Хашим Тачи обвинет за воени злосторства

Тачи и уште девет други поранешни борци на ОВК се обвинети за воени и злосторства против човештвото од Специјалното Обвинителство во Хаг. Делата што се ставаат на товар на Тачи и останатите опфаќаат, речиси, 100 убиства, киднапирања, прогон и мачења.

Прочитај повеќе

Сервер: Ова е проблем за Косово

Американскиот експерт за Балканот Даниел Сревер кажа дека е изненаден од одлуката на Специјалното обвинителство во Хаг за објавување на обвинението против косовскиот претседател Хашим Тачи и поранешниот претседател на косовскиот парламент Кадри Весељи.

Прочитај повеќе

ОБСЕ: Еднострано медиумско покривање на изборите во Србија

Парламентарните избори во Србија кои и овозможија убедлива победа на партијата на претседателот Александар Вучиќ беа спроведени на фер начин, но нивното медиумското покривање во најголема мера беше еднострано, соопшти мисијата на ОБСЕ/ОДИХР

Прочитај повеќе

Вархеји: ЕУ ќе и помогне на Србија на нејзиниот пат кон Унијата

Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји рече дека ЕУ е решена да и помогне на Србија да оствари брз напредок кон ЕУ и да го поддржи нејзиното економско закрепнување по кризата со ковид-19.

Прочитај повеќе
Scroll To Top