Берлускони објави кандидатура за Европскиот парламент

Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони денеска објави дека ќе се кандидира на изборите за Европскиот парламент во мај..

Тој наведе дека се се одлучил на овој чекор поттикнат од желбата да се бори за обединета Европска унија.

Берлускони во говорот, кој овој викенд го одржа на состанокот на неговата централно-десничарска партија  рече дека сака Европа, која ќе се врати на проектот на основоположниците, кои сакале Европа која е многу пообединета, со единствена надворешна политика и одбранбена политика.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top