Болница во Штип, ВМРО ДПМНЕ обвинува за злоупотреби

ВМРО ДПМНЕ со нови обвиненија против министерот за здравство, Венко Филипче за изградба на Клиничката болница во Штип..

Опозицијата соопшти дека за проектот биле наменети дополнителни седум милиони евра. Оваа сума, според опозициската партија ВМРО ДПМНЕ, е новата форма на изнудување од страна на власта, која ја нарекоа случај „Рекет 3“.

Од СДСМ обвинувањата на ВМРО ДПМНЕ ги нарекоа лажни вести. Од Министерството за здравство велат дека проектот изготвен од страна на ВМРО ДПМНЕ бил нецелосен. Министерот Венко Филипче рече дека во моментот кога бил назначен за шеф на здравството пред две години, во болницата во Штип пронашол непотполн проект во кој недостасувала цела фаза за електричната машинерија. Неговата реакција беше преку објава на Фејсбук.

„Дополнителните седум милиони евра што опозицијата денеска, како што неколку пати се обидуваат да создадат медиумски процес и дека тие средства се планирани за изградба на Клиничка болница во Штип, не ги зголемија трошоците, туку биле потребни за спроведување на фаза на електрична енергија. ВМРО ДПМНЕ започнува проект без една од основните фази на кој било објект без кој болницата не можеше да функционира! Искористувајќи ја нивната неспособност и пропусти во минатото, тие сега сакаат да ја измамат целата јавност!“-изјави Венко Филипче, министер за здравство.

Од Министерството за здравство објаснија дека не склучиле никаков тендер со фирмата подизведувач „Бетон – Штип“, затоа што банкарската гаранција е на име на договорната компанија за овој објект „Интракат“.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top