Буфон и официјално го запоседна тронот и го симна Малдини од врвот

Со денешниот настап против Торино, Џанлуиџи и официјално го спушти од тронот постигнувањето на Паоло Малдини од минатото..

Џиџи Буфон и официјално е прв по бројот на настапи за еден клуб во Серија А, од денеска Буфон има 648 настапи, рекордот го држеше Малдини со 647 настапи.

Подолу на листата се уште Тоти со 619 и Занети со 617, но дефинитивно Буфон ги заслужи сите честитки и почести за ова остварување.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top