Чилеанка на 111 години го победи COVID-19

Жена од Чиле го победи коронавирусот на 111-годишна возраст, пренесуваат тамошните медиуми..

Лекарите кои се грижеа за неа рекоа дека едвај покажувала симптоми на вирусот. Таа имала висока температура само еднаш или двапати, но болеста не се развивала ниту кашлала, таа имала само проблеми со дишењето.

Првиот случај во Чиле беше регистриран на 3 март.

Во оваа земја се регистрирани повеќе од 77.900 заразени од COVID-19, а 806 луѓе починаа.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top