Дали овој податок откива дека Матиќ е клучен играч на Јунајтед!?

Немања Матиќ на почетокот на сезоната беше во втор план кај Солскјер, дури се шпекулираше со заминување, но Србинот сега повторно е клучен играч во Манчестер Јунајтед..

После проблемите со повредата во ноември, Матиќ постепено ја креваше формата и од јануари е практично незаменлив во тимот на „црвените ѓаволи“.

Матиќ на последните 13 меча на Јунајтед во Премиер лигата беше во тимот на 12, а на 11 беше во првиот тим.

Со Матиќ во тимот Јунајтед делува многу посигурен во дефанзива, а колку е значаен за одбраната зборува фактот дека Јунајтед не примил гол на 16 од 22 натпревари во Премиер лигата кога Србинот играл.

„Црвените ѓаволи“ се во битка за пласман во Топ 4 и имаат два бода помалку од Челзи, но и натпревар повеќе.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top