ДИК утре треба да каже колку време им треба да организираат избори

Членовите на Државната Изборна Комисија се сретнаа со претседателот Стево Пендаровски за да разговараат за можните рокови на изборите..

Средбата доаѓа еден ден откако лидерите на политичките партии ги повикаа релевантните институции да го кажат своето мислење и подготвеност за организирање на изборите. ДИК треба да каже колку дена ќе бидат потребни за организирање на изборите, бидејќи процесот беше прекинат со владина уредба. Според уредбата што моментално е на сила, два дена по завршувањето на вонредната состојба, ДИК има време да го затвори избирачкиот список.

Согласно истата уредба и роковите за организирање на изборите, постапката за верификација на списоците на кандидатите се завршени и изборната кампања би започнала два дена по завршувањето на вонредната состојба. До следната средба на лидерите, ДИК мора да има одговор. Оваа институција треба да биде подготвена и за организирање избори во вонредни услови, според препораките на Комисијата за заразни болести.

Комисијата за заразни болести мора да состави протокол за посебни мерки што треба да се преземат за време на евентуалниот изборен процес пред следниот состанок на лидерите. Политичките партии очекуваат да знаат како ќе се спроведува кампањата, комуникациите со граѓаните, промовирањето на програмите и особено самиот процес на гласање, организирање на избирачки места и собирање резултати.

Стравот дека гласањето може да го зголеми бројот на заразени лица, а од друга страна, стравот од ниска излезеност на гласачите не важи само за нашата земја. Повеќе од 50 земји ширум светот ги откажаа изборите од февруари кога вирусот се прошири во светот.

Во Јужна Кореја се организираа избори во време на пандемија на 15 април, со рекордна излезеност од 66%. Немаше јавни собири и средби со граѓаните, а со гласачите се комуницираше преку социјалните мрежи,  брошури, со специјални апликации на мобилни телефони и други медиуми. Една четвртина од гласачите гласаа предвреме преку пошта а граѓаните кои се појавиле на избирачките места на денот на гласањето добиле маски и ракавици. На влезот им била мерена температурата а надвор од избирачките места, гласачите го почитувале растојанието. Гласачките места и гласачките кутии постојано биле дезинфицирани. Дури и заразените лица и лицата во карантин можеле да присуствуваат на гласачките места после 18 часот, под посебни мерки.

Во телевизиско интервју, првиот човек на Државната изборна комисија во земјава, Оливер Деркоски, рече дека  кај нас спроведувањето на овие мерки нема да биде лесно.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top