До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

Германците се убедени дека до крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот..

Претседателот на германскиот институт „Пол Ерлих“, кој е одговорен за прифаќање на вакцините, Клаус Цихутек, е убеден дека годинава ќе се најде вакцина против коронавирусот.

„Се водам, во моментов, од фактот дека вакцината ќе биде одобрена до крајот на 2020 година или почетокот на следната година, а предуслов е дека резултатите од третата фаза на тестирање ќе бидат позитивни“, објасни Цихутек.

Цихутек објаснува дека во третата фаза од студијата, се проверува дали вакцината навистина штити од вирусот.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top