Дони ван де Бек го воодушевил Солскјер по дебито за Јунајтед

И покрај поразот на Манчестер Јунајтед од Астон Вила со 0:1 во вчерашниот пријателски натпревар, Оле Гунар Солскјер е задоволен од играта на дебитантот Дони ван де Бек..

Јунајтед овој меч го одигра без некои важни играчи како Бруно Фернандес, Давид Де Геа, Пол Погба и Антони Марсијал, но затоа во тимот се најде новото засилување од Ајакс.

„Дони можеби беше најголемиот плус на теренот. Одличен е во пронаоѓањето простор и креира време за себе со правовремени влегувања и движења. Бев многу среќен со неговата игра“, изјави Солскјер кој на голот на местото на Де Геа го постави Дин Хендерсон.

„Дин покажа авторитет на голот и играше како вистински голман на Манчестер Јунајтед“, додаде Солскјер.

Јунајтед својот прв меч во Премиер лигата ќе го одигра против Кристал Палас следната сабота, откако „Црвените ѓаволи“, исто како и градскиот ривал Сити, добија нешто повеќе денови за одмор поради настапите во Европа и доцниот завршеток на сезоната.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top