Фергусон: Ќе му опрсостам на Клоп што ме разбуди во 3:30 часот наутро за да ми ја соопшти веста

Јирген Клоп беше мета на потсмев кога рече пред пет години дека сигурно ќе стане европски шампион со Ливерпул..

Нaвивачите на „црвените“ веќе 30 години ја чекаат оваа титула, а конечно ја поздравија ова лето. Ливерпул минатата година го достигна тронот на Европа, но титулата англиски шампион е многу поважна за нив.

По одличната сезона Клоп беше заслужено избран за најдобар тренер во Премиер лигата, а за неговиот успех на клупата на Ливерпул доби голем број на честитки од целиот свет.

Но, најважно за него е онаа од Сер Алекс Фергусон, со кого има многу добра врска и не е тајна дека тој често го прашува за совет пред важни натпревари.

“Постигнавте навистина неверојатен успех и заслужено ја освоивте титулата. Нивото на кое играше Ливерпул е одлично и вашата личност е влезена во секоја пора на Ливерпул. Ова беше сезона да се паметење, па дури и ќе ти опростам што ме разбуди во 3:30 наутро да ми кажете дека станавте шампиони “, се пошегува Фергусон.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top