Градоначалникот на Москва: Ќе нема втор бран на коронавирус

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собијанин верува дека не постои опасност од втор бран на корона вирусот, пренесува Спутник..

"Вториот бран е кога луѓето се во опасност да бидат заразени по втор пат. Кај нас, или каде било на светот, практично нема такво нешто. Зошто гледаме големо зголемување на бројот на заразени лица во голем број региони во светот?" “, рече Собјанин во интервју за телевизијата „Русија 1 “.

Градоначалникот истакна дека градовите, како Лондон, Њујорк, Париз, Москва, ја поминале фазата кога, на пример, 6.500 заразени лица биле регистрирани во Москва секој ден. Минатиот месец, тој број падна на 650 во руската престолнина.

Во средината на јули, Собијанин објави дека московјаните веќе имаат развиен колективен имунитет кој им овозможува полека да се ослободат од ограничувањата наметнати поради пандемијата.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top