И ПО ПУТИН, ПУТИН: Што се крие зад оставката на Медведев и најавените уставни промени

Политички земјотрес и се случи на Русија..

По обраќањето на Путин за состојбата во Федералниот парламент, премиерот Дмитриј Медведев соопшти дека ја распушта Владата на Русија. Соопштението многумина го дочекаа неподготвени, а многу аналитичари тврдат дека се работи за добро смислена тактика.

Поточно, Владимир Путин во говорот пред нацијата предложи уставни измени што ќе донесат зголемени овластувања во парламентот и владата. Тој посочи дека уставот ќе им дозволи на пратениците да ги назначат премиерот и членовите на владата.

Многумина веруваат дека ова е уште една „игра“ на Путин што ќе му овозможи да остане на власт по 2024 година, кога истекува неговиот втор претседателски мандат.

- Сметам дека е неопходно темелно да се прошири улогата на гувернерот во развојот и одобрувањето на одлуките на сојузно ниво. Како што знаете, во 2000 година, на моја иницијатива, Националниот совет беше вратен, во кој беа вклучени шефови од сите региони. Неодамна, Советот на државата покажа високо ниво на ефикасност, а неговите работни групи обезбедуваат стручно, сеопфатно и квалитетно разгледување на прашања од значење за граѓаните и земјата. Мислам дека е соодветно да се вметне соодветниот статус и улогата на Државниот совет во рускиот устав - рече Путин.

Тој, исто така, понудил да се ограничат претседателските овластувања за назначување членови на владата и да се зголеми моќта на парламентот во овој поглед. Неговата идеја, рече тој, е дека претседателот нема да може да ги одбие кандидатите избрани од парламентот.

Две опции пред Путин?

Аналитичарите велат дека овој развој укажува на тоа дека Путин го подготвува теренот за евентуално да изврши нов трик, аранжман што го имал со Медведев, повторно да биде премиер, или можеби да ја задржи врховната, извршната и законодавната моќ со зајакнување на Државниот совет што тој го предводи и да ја задржи моќта во нивните раце.

Путин го предложи малку познатиот Михаил Мишустин за нов премиер.

Извори од руската влада изјавиле за Би-Би-Си дека министрите не биле свесни дека владата ќе си даде оставка.

„Тоа беше целосно изненадување“, рече еден извор.

Медведев е премиер неколку години. Тој претходно беше претседател од 2008 до 2012 година, менувајќи ги улогите со Путин - близок сојузник - откако Путин ги мина првите два мандати како претседател. Рускиот устав им дозволува на претседателите да служат само два последователни мандати. Дури и додека тој беше „само премиер“, Путин нашироко се сметаше за моќта на тогашниот претседател Медведев.

Сега се зборува за можноста Путин да стане нов премиер на Русија кога ќе му заврши мандатот.

Меѓутоа, тука е Државниот совет, Путинов изум, на кој може да му се дадат поголеми овластувања отколку што ги има претседателот. Аналитичарите порано разговараа за оваа опција.

- Друга хипотетичка можност е издигнување на советодавно тело - Државниот совет да биде врховна моќ, со Путин на чело, додека претседателот сепак би постоел, но со многу помалку моќ - рекол Валери Соловеј, политички научник во Московскиот државен институт за меѓународни односи .

Сака да го надмине Сталин

И ако Путин навистина продолжи да владее после 2024 година, тој ќе добие шанса да го надмине Сталин. Потсетете се дека Јосиф Сталин владеел 29 години.

Путин ќе биде на власт 20 години до 2024 година, а како што се чини дека има планови за понатамошно владеење, можно е дека тој ќе го надмине и Сталин.

Сепак, Сталин беше комунистички диктатор и владееше до неговата смрт, а Путин требаше да биде демократски избран за владетел на Русија.

За Путин често се вели дека се обидува да го рехабилитира Сталин и тоа го направи неодамна во одбрана на пактот за Сталин и Хитлер.

Втората светска војна започна во 1939 година со инвазијата на нацистичка Германија во Полска, која беше нападната од СССР две недели подоцна. Двојната окупација на Полска се случи веднаш откако Германија и СССР влегоа во не-агресивен пакт, познат како Рибентроп-Молотов пакт, во кој се наоѓаше таен дел за поделбата на Полска и балтичките земји.

Сепак, Путин неодамна тврдеше дека дослухот на западните сили со тогашниот нацистички диктатор Адолф Хитлер го отвори патот за војна, забележувајќи критики за Полска, повикувајќи се на архивските документи на кои се покажува полскиот амбасадор во Берлин, како ги фали плановите на Хитлер за истребување на Евреите во Европа.

Извор: Фактор


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top