Илјадници пожари ја пустошат Амазонија

Бразилската агенција за вселенски истражувања Инпе забележала 6.803 пожари во Амазон минатиот месец..

Во јули минатата година биле регистрирани 5.318.Но, во август минатата година регистрирани се дури 30.900 пожари.

Затоа, организациите за животна средина се загрижени за тоа што може да следи оваа година. На 30 јули се пријавени повеќе од 1.000 пожари, што е најголем број во еден ден од 2005 година, соопшти Гринпис Бразил.

„Тоа е ужасен знак. Веќе можеме да очекуваме август да биде тежок месец, а септември уште полошо“, изјави Ане Аленкар, научник во бразилската организација ИПАМ.

Активистите за животна средина го обвинуваат десничарскиот претседател Жаир Болсонаро за охрабрување на нелегално рударство, уништување на шумите и шпекуланти на земјиште за уништување на шумата, во согласност со неговата визија за економскиот развој на регионот. Во меѓувреме, Болсонаро тврди дека неговите планови за рударството и развојот на земјоделството во заштитените резервати се начин да се подигне регионот од сиромаштија.

Претходно минатиот месец, научниците од НАСА соопштија дека повисоките температури во тропскиот регион на Северноатлантскиот океан црпат влага од јужниот дел на Амазон. Како резултат, југот на Амазон станува сув и запаллив, а пожарите запалени од луѓето за создавање земјоделски полиња излегуваат од контрола.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top