Исечете кромид на четвртини и додате му една состојка: Ќе заборавите што е кашлица!

Кога кашлицата трае подолго од една недела, секако нешто треба да се превземе, а постои народен лек кој е одличен во таква ситуација..

Црвениот кромид секогаш се препорачува кога имате проблеми со дишните патишта, а тука се вбројуваат и кашлицата и прехладата. И не само тоа – одличен е и за срцето, холестеролот, дијабетесот и артритисот.

Постојат два народни рецепти запиток од кромид со кои кашлицата се елиминира за еден ден.

За првиот рецепт потребни се:

– Килограм црвен кромид

– 3 литри воида

Подготовка:

Излупете ги главиците кромид и исечете ги на четири дела. Ставете ги во тенџере со вода и оставете за зовријат.

Оставете ги додека половина од количината водата не испари, потоа оставете да се олади и процедете.

Таа течност пијте два пати дневно, и тоа по чаша и половина. По желба можете да додате мед и/или лимун.

За вториот рецепт потребно е:

– 2 јаболки средна големина

– 2 главици кромид средна големина

– 14 ореви

Подготовка:

Излупете го кромидот и добро измијте го, па исечете го на четвртини. Јаболката без лупење исечете ја четвртини. Се заедно со оревите ставете ги во тенџере во кое веќе врие три литри вода. Гответе го додека количината на вода не се намали за половина и кога ќе се олади пијте по една чаша три пати во денот.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top