Кривична за Харадинај и 17 министри затоа што си ги зголемија платите

Хаџиу ја најави можноста за кривични пријави и за судиите на Уставниот суд на Косово кои оценија дека во одлуката на Владата за платите нема ништо незаконско..

Пратеничката на опозициското Движење Самоопределување (ВВ) Албулена Хаџиу поднесе денеска кривична пријава за косовскиот премиер Рамуш Харадинај и 17 други функционери, вицепремиери и министри, кои учествувале во донесуваењто на одлуката за зголемување на сопствените плати, јавува дописникот на МИА од Приштина.

Хаџиу во оваа прилика им изјави на новинарите дека, откако овие функционери ги примија зголемените плати, тоа претставува конфликт на интереси и побара од Обвинителството да истражи како е дојдено до зголемувањето.

Според ВВ, зголемувањето на платите за владините функционери е не само неприфатливо, туку и спротивно на Законот за плати.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top