Левица, ДПА и Алијанса за Албанците не дојдоа по уверенијата за пратеници во ДИК

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, ги додели уверенијата на пратениците во новиот собраниски состав од предвремените избори одржани на 15 јули..

Левица, ДПА и Алијанса за Албанците не дојдоа на седницата за да ги подигнат уверенијата за пратеници.

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 46 мандати, а ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освои 44 мандати.

Според конечните резултати, ДУИ освои 15 мандати во Парламентот, коалицијата Алијанса за Албанците / Алтернатива 12, Левица освои два мандати и ДПА еден мандат.

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ освои 327.408 гласа, односно 35,89 отсто од гласовите, а коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ – 315.344 гласови или 34,57 отсто од гласовите.

ДУИ освои 104.699 гласови или 11,48%, коалицијата Алијанса/Алтернатива освои 80.000 гласови или 8%, Левица – 37.426 гласови или 4,1% и ДПА – 13.930 гласови или 1.53%.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top