Лидерот на Лабуристите Бил Шортен ќе поднесе отставка по поразот на федералните избори

Лидерот на Лабуристите вели дека ќе си замине од лидер лидерската позиција на опозицијата по шокантниот резултат за партијата..

Лидерот на опозицијата, Бил Шортен, вели дека ќе се повлече од функцијата како лидер на Лабуристичката Партија поради ужасната изборна ноќ за неговата партија.

И покрај тоа што скоро сите анкети предвиоја победа на Лабуристите, опозицијата не успеа да ги освои потребните места за да формира влада.

„Додека планирам да продолжам да служам како член на Мариборнонг, нема да бидам кандидат на следната лидерска лидерска работа", изјави Шортеб за приврзаниците во Мелбурн, кога призна дека е поразен.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top