Продолжуваат судењата за „Маџар телеком“, „Тарифа“ и „Топлик“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за „Маџар телеком", „Тарифа" и „Топлик" на Специјалното јавно обвинителство.

Прочитај повеќе

Кацарска: Мицкоски нека спие мирно, кај мене нема нарачани пресуди

Судијката Добрила Кацарска во вечерашното интервју на 1ТВ го коментираше тоа што претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го користи изразот „Кацарска судство“ кое суди по нарачки на Заев.

Прочитај повеќе

Јакимовски се сомничи за проневера при легализација на државно земјиште

Тој утринава е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка. Обвинителството бара притвор за него и за уште двајца вработени во општинската администрација.

Прочитај повеќе

Пендаровски за „Политика“: Имам поддршка и од Срби, од Албанци и од Македонци

Првпат Македонците и Албанците на претседателски избори во Северна Македонија ќе имаат заеднички кандидат, Стево Пендаровски, кој порачува дека рецепт за успех на избори во една мултиетничка држава е да се обезбеди поддршката на сите етнички заедници.

Прочитај повеќе

Првпат во Македонија притворот се гарантира со гаранција, реагираат адвокатите на обвинетите за 27 април

Адвокатите на обвинетите за настаните од 27 април реагираат на определувањето притвор за нивните клиенти, бидејќи, како што пишуваат, судот не ја зел предвид високата гаранција кога ја донел одлуката за притворање до правосилност на пресудата.

Прочитај повеќе

Силјановска: Со моја победа на изборите, правото и правдината ќе се вратат на голема врата

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, денеска оствари средба со граѓаните од Демир Капија.

Прочитај повеќе

Чавков: Казната е драконска, ги повикувам членовите и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ да се обединат

Поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков, испрати порака преку Фејсбук по изрекувањето на пресудата за „27 април“, во која тој беше осуден на 18 години затворска казна.

Прочитај повеќе

Мајката на еден од ocyдените го пpeдyпреди Заев дека и неговите деца ќе cтpaдaaт како и нејзиното

Мајката на Влатко Трајковски, Јагода Трајковска кој денеска беше ocyден на 15 години затвop пред малку за медиумите даде изјава во која што предупреди дека ова што го прави Заев ќе му се врати oкo за oкo, зaб за зaб, кpв за кpв,

Прочитај повеќе
Scroll To Top