53.000 Македонци чекаат Бугарски пасош, изјави вицепремиерот на Бугарија

Бугарската влада официјално ја објави бројката на апликации од македонски државјани кои чекаат да добијат бугарско државјанство, а со тоа и пасош од земја членка на Европската Унија.

Прочитај повеќе

Тодоров потрошил 135.000 евра за апаратите за отпечатоци на прсти, кои воопшто не се користат

Министерот за здравство Никола Тодоров неколку месеци пред заминување од функцијата набави апарати за отпечатоци на прсти во јавните здравствени установи, кои чинат 135.268 евра потврдија од министерството за здравство за „Фокус“.

Прочитај повеќе

Половина болни од леукемија ќе добијат лек, останатите на немилост

Македонија е на дното од земјите кои немаат лекови за болните од леукемија и зад најсиромашните земји во Африка, тврдат од меѓународната асоцијација која се грижи за едукација на овие пациенти.

Прочитај повеќе

Заев: Мораме да го фатиме моментот за надминување на спорот со Грција

Премиерот Зоран Заев, во својот говор од Генералното собрание на Обединетите нации порача дека мора да го фатиме моментот и да го решиме долгогодишниот спор со Грција. Според него има свежи напори за надминување на спорот.

Прочитај повеќе

Минимално зголемување на кредитите во август, најзастапени потрошувачките

Во текот на минатиот месец кредитите бележат минимално месечно зголемување. Кај домаќинствата има зголемување од 0,2 отсто, а кај корпоративниот сектор има намалување од 0,2 проценти

Прочитај повеќе

Поддршка за новата Влада и од премиерот на Холандија

Заев очекува есенва да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори.

Прочитај повеќе

„Воздух за мир“: Марш за чист воздух се одржа во Скопје

Марш за чист воздух под мотото „Воздух за мир“ се одржа вчера во Скопје, во организација на О2 Коалицијата за чист воздух, заедно со првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ и „Скопје смог аларм“.

Прочитај повеќе

Салији: Враќање на изгубената доверба во правосудството е приоритет

И покрај тоа што последните тројца министри за правда беа од редовите на ДУИ, сегашниот министер за правда Билент Салији, кој доаѓа од истата партија, вели дека во првите 100 дена бил посветен да ја поврати изгубената доверба на граѓаните во судството.

Прочитај повеќе

Анѓушев: Фени има тешкотии, но ќе направиме сѐ да продолжи да работи

Комбинатот „Фени“ има финансиски тешкотии, но се изнесуваат лаги за состојбата во оваа компанија, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев по обвинувањата од опозицијата

Прочитај повеќе

Мировен марш за чист воздух во Скопје

Коалицијата за чист воздух О2 и првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ заедно со уште 18 граѓански, невладини организации, денеска попладне организираат мировен марш за чист воздух.

Прочитај повеќе
Scroll To Top