Масовни протести во Австралија против полициската бруталност

Илјадници луѓе низ цела Австралија учествуваа на протестите „Црниот живот значи“ во саботата, облечени во маски и на социјално растојание, по предупредувањата од државните лидери да ги откажат настаните од страв од втор бран на коронавирус..

Протестите, на кои доминираше полициско присуство, главно беа мирни. Демонстрантите маршираа низ улиците или се собраа во јавните паркови со транспаренти на кои пишуваше „Нема правда, нема мир“ и „Извинете за непријатностите, ние се обидуваме да го промениме светот“.

„Има луѓе како татко ми и тетка Мингели кои се залагаа за промени, бидејќи тие беа на моја возраст - знаете, тоа беше пред 50 години“, им рече на демонстрантите организаторот на митингот во Перт, Џакинта Тејлор.

„На 80 години, не сакам да се залагам за ваков вид промена за моите деца и за децата на моите деца“.

Анти-расни протести избувнаа низ целиот свет по смртта на Џорџ Флојд кон крајот на минатиот месец. Полицаец во Минеаполис скоро девет минути му клечеше на вратот.

Во Перт се одржа најголемиот протест , но и во сите поголеми австралиски градови, и покрај апелот на премиерот на Западна Австралија, Марк Мекгоуан, да го откажат настанот сè додека не помине пандемијата на коронавирус.

Министерот за здравство на Западна Австралија, Роџер Кук, оваа недела изјави дека не советува поголеми собири, иако неговата сопруга, која е бремена, рече дека ќе се приклучи на собирот.

Кук рече дека неговата сопруга е приватен граѓанин и донела лична одлука. „Тоа е една од многуте причини зошто ја сакам“, рече тој. „Јас крајно се залагам за обезбедување заштита од расизам за абориџините и малцинствата“.

Демонстрантите, исто така, се собраа во мал број во Мелбурн и Сиднеј, повикувајќи на слобода за бегалците заглавени во притвор на неодредено време.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top