Неколку факти кои покажуваат колку е навистина богат Марк Цукерберг

Нето-вредноста на Марк Закерберг падна за скоро 10 милијарди американски долари за само една недела откако Кока-Кола, Старбакс и другите големи гиганти престанаа да се рекламираат на социјалната мрежа на технолошкиот гигант, пренесува „Блумберг“..

Иако личното богатство на Цукерберг се намали, тој сепак останува еден од најбогатите луѓе во светот, пишува Business Insider.

Тој има афинитет кон недвижен имот – тој неодамна плати 60 милиони долари за два имоти на езерото Тахое.

Како член на Giving Pledge и ко-основач на Chan Zuckerberg Initiative, која ја започна со неговата сопруга Присила Чан, Цукерберг исто така голем дел од своето богатство го посвети на добротворни цели.

Без разлика колку ги троши парите, се чини дека Цукерберг секогаш ќе остане милијардер. Еве неколку факти кои покажуваат колку е навистина богат Цукерберг.

Огромен дел од неговото богатство е поврзано со акциите на „Фејсбук“. Тој е сопственик на скоро 17% од компанијата. За жал за Цукерберг, ова значи дека падовите на цената на акциите на Фејсбук имаат големо влијание врз неговата лична состојба.

Секоја година од првичната јавна понуда на Фејсбук во 2012 година, Цукерберг додава во просек 9 милијарди долари на својата нето-вредност.
Со над 16 милијарди долари, Фејсбук е втор по големина технолошки гигант во историјата. Оттогаш, акциите на компанијата пораснаа повеќе од 408% со тековната пазарна капитализација од 547 милијарди американски долари, пренесува Fortune.

Кампањата #StopHateforProfit од американските групи за граѓански права доби на интензитет и многу големи брендови се приклучија на суспендирањето на нивните реклами на социјалната мрежа. Сепак, на 28 јуни 2020 година, Блумберг го рангираше Цукерберг како четврта најбогата личност во светот.

Во 2018 година, Цукерберг заработуваше приближно 1,7 милиони долари на час, според претходните пресметки на Business Insider.
На Цукерберг му беа потребни помалку од час и половина за да го заработи она што просечниот Американец со диплома ќе го заработи во својот живот – 2,2 милиони долари, според Управата за социјално осигурување.

Според пресметките на „Бизнис инсајдер“, Цукерберг заработил 28.558 долари во минута минатата година.

Нето заработката на Закерберг е поголема од бруто домашниот производ на Јордан, Никарагва и Јамајка. БДП на Јордан е околу 46,4 милијарди американски долари, Никарагва 12,5 милијарди американски долари и Јамајка 16,7 милијарди долари.

Цукерберг може да даде на секој во Соединетите Држави 100 долари и сè уште да има повеќе од половина од 82,3 милијарди долари од неговото богатство.

Сегашното население на САД е 329.870.195, според последниот попис. Ако тој му даде на секој американски 100 долари, тоа ќе го чини Цукерберг приближно 32,9 милијарди долари.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top