Нетанјаху обвинет за примање мито

Основа за обвинението е дека премиерот и неговата сопруга земале накит во вредност од повеќе од 260.000 долари, цигари и други подароци во замена за политички услуги.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој е на чело на државата 13 години, е обвинет за примање мито, злоупотреба и нарушување на довербата.

Главниот обвинител покрена обвинение против Нетанјаху за злоупотреба и нарушување на довербата во три случаи, и за мито во еден случај.

Основа за обвинението е дека премиерот и неговата сопруга земале накит во вредност од повеќе од 260.000 долари, цигари и други подароци во замена за политички услуги.

Нетанјаху, исто така, се товари за мешање во регулаторните тела и кај законодавците, во име на две медиумски компании, во замена за позитивни новинарски извештаи.

Нетанјаху негира каква било злоупотреба и вели дека е жртва на лов на вештерки.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top