Пратениците во салата ќе поставуваат прашања, на паузата ќе се дружат со министрите

Во Собранието денеска треба да се одржи седница за пратенички прашања, како што е вообичаено за секој последен четврток во месецот

Прочитај повеќе

Грција и Македонија на нова средба со медијаторот Нимиц

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Виена ќе се сретнат со медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц во обид да се постигне компромис во повеќегодишниот спор околу името.

Прочитај повеќе

Мијалков и Тачи на обвинителна клупа за договарањето гласови во ДИК

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и претседателот на ДПА, Мендух Тачи, денеска треба да седнат на обвинителна клупа во Кривичниот суд како дел од обвинетите во случајот „Титаник 2“ поврзан со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013.

Прочитај повеќе

Одбраната на обвинетите нема да бара Заев да сведочи во „Монструм“

Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм“ нема да бара премиерот Зоран Заев да биде повикан за сведок во судскиот процес за петкратното убиство кај Смилковско езеро во 2012 година.

Прочитај повеќе

Извештајот на СЈО пред Комисијата за политички систем

Денеска на седница на собраниската комисија за политички систем, извештај за сработеното ќе поднесе Специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември 2017 до 15 март 2018 година. Ова е петтиот шестмесечен извештај за работата на СЈО.

Прочитај повеќе

Заев: Никогаш не сме биле поблиску до решение со Грција, ама ако не го постигнеме, не е крај на светот

Македонија никогаш не била поблиску до постигнување решение за 25-годишниот спор со Грција околу името, но дури и да не успее да го реши, земјата ќе продолжи да се интегрира во Европа, вели премиерот Зоран Заев во интервју за Франс прес.

Прочитај повеќе

Груевски доцнел по 40 минути како премиер поради расипан „мерцедес“

Од лични шофери, до обезбедувачи и експерти за тероризам одговарајќи на прашања на адвокатите посочуваа дека често се случувало стариот мерцедес со кој се возел поранешниот премиер Никола Груевски да се расипе па морале да позајмуваат блиндирано возило.

Прочитај повеќе

Богојески: Задоволство ми е што ВМРО-ДПМНЕ прва ќе ја исполни препораката од ЕК за внатрепартиска демократизација

Заменик-генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ,Петар Богојески во изјава за „Фокус“ издвојува една реченица од Извештајот на Европската комисија за напредокот во Македонија во која се вели дека партиите треба да ги зајакнат внатрепартиските демократски процеси

Прочитај повеќе

На 25 април нова средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виeна

Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе се сретнат и на двете конференции во Грција, едната на 3 и 4 мај во Солун, другата една седмица подоцна во Сунио.

Прочитај повеќе
Scroll To Top