Владата ги утврди идните заеднички приоритети на општините од Полошкиот регион со централната власт

Владата вечерва ја одржа својата редовна 165-та седница во Тетово, како втора од утврдените 10 седници што во наредниот период еднаш месечно, ќе се одржуваат во десет различни региони во државата.

Прочитај повеќе

Заев: Вложуваме во граѓаните, ги покачуваме минималната плата, пензиите, платите и социјалната грижа

Вложуваме во луѓето! Фокусот на општеството повторно е ставен кон граѓаните, напиша вечерва премиерот Зоран Заев на Фејсбук.

Прочитај повеќе

Филипче: За здравствената администрација нема покачување на платата зошто не можат да се одделат од јавната администрација

Со зголемување на платите во здравството не се опфатени и болничарите, а за 25 проценти повеќе пари ќе добијат специјалистите, а медицинските сестри поголема плата за 10 проценти.

Прочитај повеќе

Пендаровски ќе ги соочи македонските аргументи со француското вето

Претседателот Стево Пендаровски ќе има можност директно од неговиот француски колега Емануел Макрон да ги слушне ставовите на Франција за проширувањето и за новата методологија на преговарање, на нивната денешна средба во Париз.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Свесен сум дека не можеме се да решиме, но тоа што ќе го ветиме треба да го испорачаме

Мицкоски појасни оти е свесен за некои наши грешки од минатото, но подготвен е да ја прифати одговорноста и да научи од грешките од минатото, а потоа да понуди соодветни решенија за тие грешки.

Прочитај повеќе

Што реално би се променило со една изборна единица?

Владејачката СДСМ е решена да ја истурка промената на изборниот модел со една изборна единица, но експертите предупредуваат дека на неколку месеци до изборите за било каква промена неопходен е консензус.

Прочитај повеќе

Кекеновски: СДСМ го допре дното на националното предавство, а ВМРО-ДПМНЕ на арамилакот

Јазот меѓу македонските квази политичари и македонскиот народ се повеќе се проширува и продлабочува. Граѓаните конечно го видоа вистинското лице и на едните и на другите, а работите одат од лошо на полошо, реагира ФРОДЕМ во партиско соопштение.

Прочитај повеќе

По подолг молк, се огласи и Филип Петровски - што сакаше да најави

Филип Петровски е еден од луѓето кои најактивно се бореа за зачувување на уставното име Република Македонија, правејќи секаков вид на напори.

Прочитај повеќе
Scroll To Top