ПОНИЖУВАЧКИ КРАЈ ЗА МЕДВЕДЕВ: Подемот и падот на човекот кој не избега од сенка на Путин

Одлуката на Владимир Путин да прифати оставка на премиерот Дмитриј Медведев не е изненадувачка, бидејќи неговата позиција во владата веќе некое време неповратно тоне..

Имаше непријатни јавни моменти. Медведев постојано беше снимен како „дрема“ на говорите на Путин. Можеби тоа му беше и простено, но растечките обвинувања за лична корупција беа фатални за неговиот углед и доведоа до тоа Путин да го замени со даночниот службеник Михаил Мисуштин.

Во видеото од 2017 година, кое го виделе 33 милиони луѓе на ЈуТјуб, лидерот на руската опозиција Алексеј Навални го обвини Медведев дека тајно поседува палати, јахти и италијанско лозје, пренесува „Гардијан“.

Корупцијата не е невообичаена кај највисоките функционери во Кремљ. Медведев ги отфрли овие тврдења како „глупости“, но тие сепак беа доволно штетни во време кога животниот стандард на обичните Руси падна драматично, како резултат на западните санкции по анексијата на Крим на Путин.

Уставното тресење на Путин, кое го најави во говорот во средата, се чини дека го означува крајот на кариерата на Медведев во политичкиот фронт. Неговата нова позиција ќе биде на новосоздадената функција заменик-шеф на Советот за безбедност.

Тоа е понижувачки крај за човекот кој исто така ја имаше функцијата трет претседател на Русија, по Путин и Елцин. Кога тој дојде на тоа место во 2008 година, западните набудувачи залудно бараа знаци дека тој е пожестока фигура од Путин. Откако се обиде да ја врати својата врска со Москва, администрацијата на Обама заклучи дека разликите се само од стилска природа.

Путин тогаш имаше стара премиерска работа за Медведев, за која сите се прашуваа колку е тој навистина во Кремљ.

Тогаш кружеше позната шега - Медведев седи на возачкото седиште во автомобилот, но не може да го види воланот. Тој се свртува кон Путин на задното седиште и го прашува каде е управувачот. Путин вади далечински управувач од џебот и вели: „Јас ќе возам“.

Анегдотата ја илустрираше вистината која во средата ја сфатиле што и обичните Руси и елитата на Кремљ - Медведев за време на својата долга политичка кариера никогаш не ја избегна сенката на Путин.

Друга погодна шега беше дека тој е Робин, ако Путин е Бетмен.

До 2010 година исчезна надежта дека Медведев ќе придонесе за либерализација на руското општество. Неговите прогресивни говори не беа преточени во конкретни политички акти, а Путин ги влечеше конците, особено во областа на антизападната надворешна политика.

Путин се врати на функцијата претседател во 2012 година, а Медведев на функцијата послушен премиер.

Политичкиот подем на Медведев беше целосно врзан за Путин. И двајцата потекнуваа од советскиот Ленинград, денешен Санкт Петербург. Додека Путин имаше тешко детство, Медведев порасна малку поудобно. Тој кревал тегови и ги слушаше британските рокери Дип Парпл, кои подоцна ќе свират за него во Кремљ.

Тие за прв пат се сретнале во 1990 година кога Путин претседаваше со комитет за надворешни работи, а Медведев работеше како негов советник. Тие станале блиски пријатели.

Путин, осум години постар и со советски светоглед, беше доминантна фигура во нивната врска. Таа динамика ќе трае 30 години.

Сега, кога Медведев се повлече, Русија по 2024 година може да очекува само повеќе Путини.

Тој НЕ знаеше дека ќе биде сменет

Медведев очигледно не очекуваше да биде разрешен на 15 јануари. Ова го покажува и фактот дека неговиот секретар за медиуми, само еден ден пред неговото разрешување, им изјави на новинарите на кои митинзи премиерот ќе учествува во наредните десетина дена, напиша Вечерње новости.

Иако го поддржа претседателот кој сака да ги воведе измените, неоспорно е дека лицето на Медведев покажа дека е шокиран од разрешувањето за што министрите во неговата влада не знаеле ништо затоа што последователно биле повикани да бидат информирани.

Како што пишуваше „Новости“ постојано, сите социолошки истражувања покажаа пад на оценките на владата и на премиерот Медведев. Ова беше директно поврзано со падот на стандардите на граѓаните. Поточно, пензионерите беа незадоволни, а тие се најактивниот дел од гласачкото население и има околу 40 милиони од нив, на крајот на краиштата, не е тајна дека во Русија според официјалната статистика има околу 20 милиони луѓе кои се сметаат за сиромашни бидејќи имаат месечен приход помал од 150 евра.

Во четвртокот, за прв пат беше отворено кажано дека владата е соборена затоа што мајските наредби на Путин не беа добро спроведени. Добро направените национални проекти не се материјализираа како што беа предвидени и се повеќе беа гласни критиките на владата предводена од Медведев.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top