Претседателот Пендаровски во посета на Италија

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски ќе престојува во официјална посета на Република Италија..

Во минатата недела во Рим престојуваше премиерот Зоран Заев. 

Тој имаше средба со италијанскиот премиер Џузепе Конте кој рече дека Италија секогаш ќе биде покрај Македонија, ја поддржува земјата и ја поддржува одлука за почеток на преговори. 

Тој оцени дека земјата покажала храброст за решавањето на отворените прашања и благодарение на таа храброст ќе стане членка на НАТО.

Извор: Радио Слободна Европа


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top