Претставничкиот дом на САД одобри 36,5 милијарди долари за справување со последиците од ураганите и пожарите

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри закон за доделување на 36,5 милијарди долари помош за областите кои беа погодени од неодамнешните урагани и пожари во САД..

Од вкупната сума, 18,7 милијарди долари се наменети за Федералната агенција за управување со вонредни ситуации, меѓу чии задачи се последиците од ураганите, кои ги опустошија Тексас, Флорида и Порторико. Средствата, исто така, може да се искористат за обезбедување повластени кредити за населението.

Други 16 милијарди долари ќе бидат наменети за исплата на осигурителни отштети според федерална програма на граѓани кои ги загубиле своите домови.

Противпожаните служби, кои се борат со пожарите во Калифорнија, се предвидува да добијат 576,5 милиони долари од буџетот. Со останатите 1,27 милијарди долари ќе биде купена храна за жителите на Порторико.

Предлог-законот исто така треба да се разгледа во Сенатот. Ако Горниот дом не поднесе амандмани и го поддржи, ќе му биде претставен за потпис на претседателот.

Околу пет милијарди долари се насочуваат кон Порторико, за да им се помогне на локалните власти да продолжат да работат по недостигот на ликвидни средства, по ураганот Марија.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top