Ројтерс: Русија настојува да ја задржи Србија на своја страна

Медиумсктие агенции известија за пристигнувањето на воздушен одбранбен систем од Русија во Србија за учество во воена вежба, а британската агенција Ројтерс во тоа го гледа нагласеното настојување на Москва за задржување на својот традиционален сојузник.

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ова ќе биде прв пат софистицираната ракета С-400, заедно со батеријата Панцир С, да учествува во воена вежба во странство, соопшти Ројтерс, оценувајќи дека Русија се бори да ја задржи Србија на дофат во рамките на своето геополитичко влијание.

Тој исто така посочува дека двете држави ја зајакнале разузнавачката соработка и рече дека директорот за руско разузнавање на Русија Сергеј Наришкин неодамна изјави дека Русија и Србија спроведуваат сложени заеднички операции за заштита на нивните надворешни интереси.

Британската агенција исто така наведува дека Србија се потпира на Русија за прашањето на Косово, дека снабдувањето со природен гас на Србија зависи од Русија и дека рускиот „Газпром“ има мнозинска сопственост во нафтената индустрија на Србија.

Ројтерс исто така тврди дека вежбите започнале во средата, но не биле објавени до четврток.

Американскиот АП исто така извести за испорака на најнапредните системи за воздушна одбрана од Русија во Србија, истакнувајќи дека Москва му помага на својот сојузник Србија да ја зајакне својата војска, за која проценува дека предизвикува загриженост кај балканските земји.

Тој исто така рече дека српскиот претседател Александар Вучиќ изјавил дека системот С-400 ќе биде вратен во Русија по вежбите, но дека Србија наредила оклоп.

Потсетувајќи се на војните во Југославија во 90-тите години, АП забележува дека Србија, која ја опишува како „единствениот руски сојузник во регионот и покрај прогласената цел за влез во ЕУ“, веќе доби шест борбени авиони МиГ-29 од Русија и очекува испорака на јуришни и транспортни хеликоптери од Русија до крајот на годината.

Исто така укажува на ветувањето на Белград дека нема да влезе во НАТО и дека одби да се приклучи на санкциите наметнати на Русија заради Украина.

АП исто така забележува дека руските ракети, на пат кон Србија, морале да летаат над воздушниот простор на соседните земји-членки на НАТО, за што агенцијата верува дека најверојатно ќе покрене проблеми со НАТО.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top