Рускиот ракетен систем ќе биде поставен во Србија за неколку месеци

Русија во следните неколку месеци ќе го испорача на Србија ракетниот систем „Панцир С“, согласно потпишаниот договор, изјави денеска директорот на руската Агенција за увоз и извоз на одбранбени производи „Рособоронекспорт“ Александар Михејев..

– Ракетните системи се составуваат, а српски специјалци се на обука, изјави Михејев за руската агенција ТАСС.

Пред десетина дена, на воената вежба „Словенски штит 2019“ во Батајница беше прикажан овој ракетен систем. Тој беше донесен како придружен на ракетниот систем С-400. Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вели дека ова оружје гарантира долготраен мир.

Но, специјалниот претставник на американскиот државен секретар за Западен Балкан Метју Палмер минатата недела ја пренесе загриженоста на САД поради присуството на воена опрема во Србија.

– Постои доза на загриженост поради распоредувањето руска воена опрема на територијата на Србија, но и поради можноста Србија да набави специфични руски системи. Тоа би довело до ризик да и се воведат специфични санкции поради купување руска воена опрема. Се надеваме дека нашите српски партнери се свесни за тоа, изјави Палмер во интервјуто за македонската телевизија Алсат М.

„Панцир С“ е топовско-ракетен систем, кој обединува ракети земја-воздух, два топа со калибар 30 мм, набљудувачки и нишански радар, и електрооптички блок за надзор и управување со стрелба. Основна намена на системот е заштита на важни точки, како што се аеродроми, командни места, комуникациски центри и слично. Наменет е за одбрана од авиони, хеликоптери, крстосувачки ракети, беспилотни летала и наведувани бомби. Исто така, може да дејствува и против површински цели – тенкови, оклопни транспортери, борбени пешадиски возила.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top