Силен земјотрес близу Русија, опасност од цунами

Земјотрес со магнитуда од 7,5 степени по Рихтерова скала ги погоди денес Курилските острови близу Русија, и има опасност од цунами на бреговите..

Eпицентарот на земјотресот е регистриран југоисточно од Северо, кај Курилските острови, северно од Јапонија и бил на длабочина од 56 километри.

Пацифичкиот центар за предупредување од цунами информира дека од претходни искуства знаат дека ваквите земјотреси во минатото предизвикувале цунами и до 1000 километри од својот епицентар.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top