Русија поради пандемијата воведува онлајн гласање

Во иднина Русите ќе можат да гласаат електронски или по пошта, благодарение на измените во изборниот закон одобрен од претседателот Владимир Путин, објави Кремљ.

Прочитај повеќе

Нафтениот колапс ќе предизвика крај на една ера на Блискиот Исток

Саудиска Арабија може да биде принудена да ги откаже новите договори за оружје и да ги одложи веќе договорените набавки за воена техника, бидејќи финансиската криза полека го зафаќа и кралството, предвидуваат експертите.

Прочитај повеќе

Ирански танкери пловат кон Венецуела, пристигнува и воената морнарица

Петте ирански танкери кои пловат кон Венецуела ќе добијат придружба од воената морнарица на таа земја, предупредија властите во Каракас, а пренесуваат светските агенции.

Прочитај повеќе

Русија се противи на повлекувањето на САД од „Отворено небо“

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Александар Грушко изјави дека повлекувањето на САД од договорот „Отворено небо“ ќе биде удар за европската безбедност.

Прочитај повеќе

Трамп за науката: Ги сакам тие работи, докторите се чудат на моето знаење

Иако американскиот претседател Доналд Трамп признава дека тој не е лекар, долго време е убеден во неговите научни таленти, а пандемијата на коронавирус му даде уникатна можност да ги тестира неговите теории.

Прочитај повеќе

Во Ирак уапсен можниот наследник на лидерот на ИД

Ирачките разузнавачки служби во средата објавија дека го уапсиле веројатниот наследник на убиениот водач на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава (ИД), Абу Бакр ал-Багдади.

Прочитај повеќе

Русите ќе тестираат вакцина за COVID-19 кон крајот на јули

Компанијата „Biokad“ ќе ги започне клиничките испитувања на вакцината против новиот коронавирус во Санкт Петербург кон крајот на јули, соопшти прес службата на таа руска фармацевтска компанија.

Прочитај повеќе

Трамп: На некој лудак од Кина мора да му се објасни дека се одговорни за масовна смрт низ цел свет

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно ја нападна Кина, обвинувајќи ја за масовно убиство ширум светот.

Прочитај повеќе

Тедрос вети: СЗО ќе продолжи да ја предводи борбата против пандемијата

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека СЗО ќе продолжи да ја предводи глобалната борба против новиот коронавирус која „се заканува да ја раскине структурата на меѓународната соработка“.

Прочитај повеќе
Scroll To Top