Османи: Ако треба ќе најдеме преговарач што е технички, непартиски

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи вечерва нагласи дека потребно е да се стави крај на разликите во преговарачкиот процес меѓу позиција и опозиција, истакнувајќи дека ќе се усогласат техничките.

Прочитај повеќе

СЗО: Заразени се повеќе од половина милион луѓе

Коронавирусот зарази повеќе од половина милион и усмрти 20.000 луѓе, изјави денес шефот на Светската здравствена организација (СЗО) и повторно апелираше да се обезбеди заштитна опрема за медицинскиот персонал кој спасува животи.

Прочитај повеќе

Како Борис Џонсон ќе ја води Британија од самоизолација?

Британскиот премиер Борис Џонсон соопшти дека е позитивен на коронавирусот и дека се наоѓа во самоизолација, инсистирајќи дека и во таквата ситуација ќе продолжи да ја води земјата.

Прочитај повеќе

Поради големиот број заболени од коронавирусот во Лос Анџелес пристигна брод болница

Големиот брод болница Мерси на американската воена морнарица доплови денес во пристаништето на Лос Анџелес, во Калифорнија

Прочитај повеќе

Лидерите на ЕУ - за две недели мерки за решавање на економската криза

Лидерите од 27 земји на ЕУ се согласија, под притисок на Италија, да ги повикаат министрите за финансии на еврозоната да дефинираат посилни мерки за решавање на економската криза и очекуваната рецесија во рок од две недели.

Прочитај повеќе

Путин до нацијата: Во Русија неработна недела, нови мерки за поддршка на граѓаните и бизнисот

Рускиот претседател соопшти дека Русија мошне успешно го задржува ширењето на болеста, но ги повика граѓаните на внимаваат на своето здравје и предложи цела низа мерки чија цел е давање поддршка на граѓаните.

Прочитај повеќе

Русија заедно со италијанската армија ќе учествува во заеднички удар против коронавирус

Италијанската и руската армија започнаа операција за спасување на Бергамо (покраина Ломбардија) од ширење на епидемијата која е предизвикана од вирусот COVID-19.

Прочитај повеќе
Scroll To Top