НАСА успеа во историската мисија за собирање материјал од астероид

Новите фотографии направени од вселенското летало Озирис-Рекс го прикажуваат историското слетување на НАСА на астероидот Бенну, на 330 милиони километри од Земјата, при што леталото собира примерок што ќе биде испорачан на Земјата во 2023 година.

Прочитај повеќе

Бајден во изборната програма најавува посилен ангажман на САД на Западен Балкан

Ако победи на претседателските избори во САД, Џо Бајден ќе биде силно посветен на консолидирање на мирот и стабилноста на Западен Балкан, преку зајакнување на сојузот со ЕУ и НАТО, објавија од изборниот тим на демократскиот кандидат за претседател на САД.

Прочитај повеќе

Опција која на многумина ќе им се допадне: Запеј му на Google и дознајте го имете на песната која ви се врти во главата

На секој еден од нас со сигурност му се случило барем еднаш во животот, во главата да му се заглави некоја позната мелодија, но да не го знаеме тескстот или името на песната, а тоа знае да биде многу фрустрирачко.

Прочитај повеќе

Samsung веднаш се пошегува на сметка на Apple: Со нашите телефони добивате и полнач...

Новата генерација на iPhone го привлече вниманието на технолошката јавност, а најмногу се зборува за тоа што овогодинешните модели на iPhone 12 нема да пристигнат „во пакет“ со полнач.

Прочитај повеќе

Направена снимка на планета оддалечена од Земјата 63 светлосни години

Егзопланетата наречена Бета Пикторис ц е втората планета откриена надвор од Сончевиот систем. Оддалечена е 63 светлосни години од Земјата.

Прочитај повеќе

„Мајкрософт“ за своите вработени дозволи постојана работа од дома

Компанијата „Мајкрософт“ одлучи да им дозволи на своите работници трајно да работат од дома, но оние што ќе се одлучат да го сторат тоа, ќе мора да се откажат од работниот простор во просториите на американскиот гигант.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Стигна долго најавуваниот конкурент на Tesla, Lucid Air

Моќта го достигнува врвот, перформансите се исто така блиски до авионската индустрија, но според цената овој автомобил стои цврсто на земја.

Прочитај повеќе
Scroll To Top