Температурите во Дубровник соборуваат рекорди, измерени 30 степени и во 20 часот

Во Дубровник вчера во 15 часот биле измерени 37,3 степени Целзиусови, со што е соборен температурниот рекорд..

Локалните медиуми јавија дека градот е зафатен со таканаречената фенска бура. Температурата е висока и во вечерните часови, па така синоќа во 20 часот, во Дубровник биле измерени 30 степени.

Инаку, највисоката јунска температура досега во Дубровник е измерена пред 16 години.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top