Трамп: Германија е наш највреден сојузник

Американскиот претседател денеска и оддаде признане на Германија..

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска и оддаде признане на Германија, нагласувајќи дека таа е една од „највредните сојузници” на САД.

– Студената војна одамна заврши, но тиранските режими во светот продолжуваат да користат тоталитаристички тактики на угнетување од советски тип и тоа фрла трајна сенка врз историјата, пишува во соопштението на Белата куќа по повод 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Трамп додаде дека САД ќе продолжат да соработуваат со Германија за да може „пламенот на слободата да гори како пламен на надеж и можност за целиот свет”.

Односите меѓу Вашингтон и Берлин се заладени од доаѓањето на Трамп за претседател на САД. Американскиот претседател редовно ја критикува германската канцеларка Ангела Меркел поради нејзината мигрантска политика, а Германија што како членка на НАТО не ги исполнува своите финансиски обврски.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top