Трамп нареди хакерси напад врз Иран

САД извршија сајбер-нападите против иранските ракетни и шпионски системи за контрола , објави Вашингтон пост. Ова се случи оваа недела откако Техеран отстрани американски разузнавачки дрон..

Потсетиуваме  дека, како одговор на активностите на Иран, американскиот претседател Доналд Трамп нареди воздушен напад против земјата. Подоцна, сепак, тој го откажа, вети само нови санкции.

Сепак, според извештаите на американските медиуми, по Thunder Drop, Трамп тајно им дозволи на американските сајбер-напаѓачи да спроведат сајбер-напад врз Иран . Компјутерите кои се користат за контрола и пуштање на проектили биле засегнати. 

Вашингтон пост, исто така, пишува дека во САД непланираните хакерски напади биле планирани со недели. Првично, тие беа предложени како одговор на напади врз танкери.

Вчера, Трамп рече дека САД ќе воведат “големи” нови санкции против Иран следната недела.

Не за прв пат САД и Иран се соочуваат едни со други онлајн. Се верува дека вирусот Stuxnet откриен во 2010 година беше дизајниран од Израел и САД за да ги оштети иранските нуклеарни објекти.

Се верува дека Техеран ги зголемил сопствените сајбер способности токму поради напорите на САД за изолирање на Исламската Република.

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека САД в понеделник ќе воведат дополнителни санкции кон Иран.

Тој на Твитер објави дека Иран не може да има нуклеарно оружје.

– Воведуваме нови дополнителни санкции кон Иран. Се радувам на денот кога санкциите кон Иран ќе бидат укинати и тој ќе стане продуктивна и просперитетна држава повторно. Што побрзо тоа подобро, посочи Трамп.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top