Турист загина при ерупцијата на Стромболи

Еден турист почина, а друг е сериозно повреден при неочекуваната ерупција на вулкан на италијанскиот остров Стромобли..

Ерупцијата ги затекна туристите на островот, кои испаничени бегаа кон морето. Загинатиот во моментот на ерупцијата се качувал кон кратерот на вукланот.

Во моментов се одвива евакуација на сите кои се наоѓаат на островот.

Овој вулкан последен пат еруптирал во 1966 година.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top