Вашингтон бара кинеските дипломати да ги информираат за состаноците во САД

Тој рече дека тоа е мерка на реципроцитет на третманот што го имаат американските дипломати во Кина и не е поврзано со никаков друг аспект од билатералните односи кои се разнишани поради трговската војна меѓу двете земји..

Кинеските дипломати во иднина ќе треба однапред да го известат Стејт департментот за секакви средби со државни, локални и општински власти во САД, како и со претставници на образовни и истражувачки институции, соопшти висок претставник на Стејт департментот.

Тој рече дека тоа е мерка на реципроцитет на третманот што го имаат американските дипломати во Кина и не е поврзано со никаков друг аспект од билатералните односи кои се разнишани поради трговската војна меѓу двете земји.

– Оваа мерка е одговор на она што го прави кинеската Влада за да ја ограничи интеракцијата на наши дипломати со политички личности во Кина – рече дипломатот.

Тој информира дека американските дипломати во Кина не само што треба да ја известат Владата за нивните планирани состаноци со кинески граѓани и службеници, туку треба да добијат и дозвола.

– Она што се обидуваме да го постигнеме е реципрочна состојба, која се надевам ќе резултира во тоа што кинеската влада ќе им даде на американските дипломати поголем пристап до кинеските граѓани и службеници – додаде дипломатот.

Тој не наведе какви ќе бидат последиците за кинеските дипломати кои нема да ја почитуваат мерката.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top