Путин и Ердоган разговарале за состојбата во Нагорно Карабах

Во разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, рускиот претседател Владимир Путин денеска изразил загриженост за зголеменото учество на борците од Блискиот исток во конфликтот во Нагорно Карабах, соопшти Кремљ.

Прочитај повеќе

Mислите дека 2020 година е ужасна: Историчар на Харвард откри која е најлошата година досега

2020 година е навистина ужасна година, па затоа е тешко да се обвини секој што мисли дека ова е најлошата година досега, но историчарот на Харвард, Мајкл МекКормик не се согласува.

Прочитај повеќе

Загадениот воздух лани донесе смрт за половина милион бебиња ширум светот

Најмалку 476.000 новороденчиња во текот на 2019 година починале поради загадувањето на воздухот, посебно во Индија и супсахарска Африка, а во речиси три четвртини случаи поради токсични испарувања на горива кои се користат за готвење.

Прочитај повеќе

Италија забележа нов ковид-рекорд, Конте веднаш излезе со нови мерки

Италија втор ден по ред забележа нов рекорд по бројот на нови случаи со новид-19. Денешните бројки говорат дека има нови 11 705 луѓе, што е за 780 повеќе од вчера, со што е потврден најголемиот дневен пораст на бројот на заболени од почетокот на пандемијат

Прочитај повеќе

СЗО: Млади и здрави луѓе ќе мора да почекаат за вакцинацијата против коронавирусот

Главниот научник на Светската здравствена организација (СЗО) Сумја Сваминатан изјави дека е мала веројатноста за брза и масовна вакцинација против коронавирус.

Прочитај повеќе

Во Австрија недостиг од вакцини против грип

Со цел да се растоварат болниците во текот на зимските месеци и да се ослободи капацитетот за ковид-пациенти, лекарите во Австрија советуваат вакцинација против грип оваа година.

Прочитај повеќе

СЗО: Стратегијата за имунитет на стадо не е етична, никогаш во историјата не е применета

Генералниот директор на Светската здравствена организација Тедрос Гебрејесус денеска предупреди дека е против замислата дека „имунитетот на стадо“ може да биде реална стратегија за сопирање на пандемијата од корона вирус

Прочитај повеќе

Кина на коронавирусот ќе тестира цел град со 9 милиони жители

Властите на кинескиот град Чингдао во источната провинција Шандунг донесоа решение за масовно тестирање на коронавирусот на целото деветмилионско население, откако се потврдени шест нови асимптоматски носители, и петмина локални жители.

Прочитај повеќе
Scroll To Top