(ВИДЕО) Епархиско собрание на Австралиско-Сиднејската Епархија во Епинг

Вчера во културниот центар при храмот „Св. вмч. Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбурн, Австралија, беше одржано редовното Епархиско собрание на Австралиско-сиднејската епархија

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Жбогар се фати на оро на „Македонско девојче“

Евроамбасадорот Самуел Жбогар заигра оро на денешната прослава на Денот на независноста која под мотото „Боите на независноста“ се одржа во Градски парк кај локацијата Школка.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Македонците во Мелбурн свечено го прославија денот на независноста на Република Македонија

Благодарение на заложбата на Илија Јошевски - Мечето, Коста Колевски и Стојан Анакиевски се собраа 600 Македонци на едно место

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Богослужба во „Св. Георгиј и Пресвета Богородица“ во Епинг, Мелбрун 2019

По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј им го честита црковниот и државниот празник на присутните верници, и се обрати кон нив со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во целост.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Во Мелбурн запалени знамињата на Грција, Бугарија и Албанија и сликата на Заев и Шекеринска

Пред Македонскиот Конзулат во Мелбурн запалени знамињата на неколку држави како и сликите на Заев и Шекеринска

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Новинар му постави бизарно прашање на Ибра, а тој со својот потег го „утепа“

Сите кои барем малку следат фудбал знаат дека Златан Ибрахимовиќ низ својата кариера важел за играч кој нема влакна на јазикот.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) „Доријан“ ги опустоши Бахамите, се движи кон Флорида

Најмалку пет лица загинаа на островите Абако на Бахамите во ударот на ураганот „Доријан“, кој во моментот е лоциран на околу 170 км источно од Вест Палм Бич на Флорида.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Во нивата на еден земјоделец од кочанското село Уларци пронашле 1 тон злато

Pегионалната телевизија “ТВ Стар” направи прилог за оваа гласина или вистина, која ги раздвижи, како што се вели во прилогот, сите сопственици на ниви во селата.

Прочитај повеќе
Scroll To Top