(ВИДЕО) Летечкото такси подготвено за иднината

Летечките такси не се ништо ново веќе некое време, и претежно се работи за летала кои наликуваат на хеликоптери и имаат простор за неколку патници, како и можност за полетување вертикално..

Поизразен меѓу нив е германскиот стартап модел Лилиум, кој неодамна ја заврши првата фаза на тестирање.

Авионот е во состојба да превезе до пет патници, со помош на 36 електрични мотори, а во моментов е со брзина од околу 100 километри на час.

Планирано е компанијата да постави станици на неколку локации до 2025 година, што е голема обврска со оглед на тоа што првите тестови започнаа во мај, и дека авионите полетуваа, останаа во воздухот само неколку секунди и веднаш слетаа.

Во новата фаза, сепак, таа отиде малку подалеку и успеа да се пресели од вертикален во хоризонтален лет, што е еден од најголемите предизвици кога станува збор за овие типови авиони.

Кога ќе бидат целосно подготвени, авионите ќе можат да патуваат до 300 километри по полнење и да развиваат брзина до 300 километри на час. Ова значи дека ќе може да патува подолги растојанија од кој било конкурентен авион познат во моментот, од каде, како што тврдат многу експерти, се издвојува, како во функционалност така и во форма.

Ова не се први проекти на Лилиум, бидејќи го тестираше моделот со две места уште во 2017 година, кој беше успешен, но авионите сепак не можеа да продолжат понатаму.

Иднината би можела да биде различна за новото летечко такси на Лилиум, кое би можело да добие предност во трката во која моментално учествуваат над 100 различни програми, кои вклучуваат големи имиња како Joby Aviation и Kitty Hawk.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top