(ВИДЕО) Пожар во центарот на Сплит

Околу 16:30 граѓани пријавиле пожар во самиот центар на Сплит, во близина на крстосницата на улиците на Татковинската војна и ХРМ, јави „Далмација Данас“..

Како што е наведено, пожарот избувнал во магацинот на весникот „Слободна Далмација“. Тоа е простор што се користи како гаража, а вработените се евакуираат од соседната зграда каде се наоѓа редакцијата.

Засега само е познато дека гори голема количина хартија, а огнот се обидуваат да изгаснат 20 пожарникари од Одделот за пожар во Сплит и Доброволната противпожарна бригада (ДВД), со пет возила.

Огнот е локализиран околу 19 часот.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top