(ВИДЕО) Стигна долго најавуваниот конкурент на Tesla, Lucid Air

Моќта го достигнува врвот, перформансите се исто така блиски до авионската индустрија, но според цената овој автомобил стои цврсто на земја..

Поминаа четири години откако Lucid Air беше претставен како прототип, а сега можеме да го видиме во целосна светлина. Нема повеќе сомнение, ова е модел што привлекува внимание не само со својот импресивен дизајн, туку и со врвните технологии.

Американците имаат на располагање четири конфигурации. Најинтересна е комбинацијата од батерии од 113 kWh и два електромотори со над 1.080 КС. Во оваа Dream Edition, тој стигнува на 96 км / ч за 2,5 секунди, и четвртина милја за неверојатни 9,9 секунди со излезна брзина од 232 км на час. Максимумот е ограничен на 270 км на час.

Од друга страна, позиционирана е почетната верзија Air, проследена со Air Touring и Air Grand Touring. Последниот е сè уште исклучително брз: 3 секунди до 96 км на час и четвртина милја за 10,8 секунди.

Ако се прашувате колкав е опсегот, работите се како што следува. Со специјални 19-инчни AeroRange тркала, автомобилот достигна рекорд од 832 километри. Најсилната изведба има опсег од, сепак одлични 748 км.

Верзијата Air Touring има „само“ 620 КС, така што стигнува до 96 км на час за 3,2 секунди и четвртина милја за 11,4 секунди (198 км на час), според класификацијата EPA, опсегот е 653 км.

Пазарот веројатно сè уште се следи и се бара оптимална комбинација на цена и перформанси.

Во однос на полнењето, производителот гарантира 32 км опсег за една минута полнење, или 482 км за 20 минути.

Lucid Air не само што е посебен однадвор, туку и плени со неговиот внатрешен дизајн. 34-инчниот закривен 5K екран доминира како дел од пилот-панелот. Доколку е потребно, може да се „скрие“ во рамката. Зголемената површина на шофершајбната и стаклената плоча одзади ќе го комплетираат впечатокот. Исто како и системот за автономно возење на ниво 3 со 32 различни сензори.

И сега најдоброто. Почетната цена е 72.500 американски долари со вклучена државна субвенција од 7.500 американски долари, а таа изведба доаѓа во 2022 година. Air Touring доаѓа веќе следната година по цена од 87.500 долари, како и Air Grand Touring за 131.500 долари. Врвните перформанси доаѓаат на пролет по цена од 161.500 долари, исто така со вклучена субвенција.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top