Во црква во Хрватска поставен крст со крвави фетуси

На олтарот на жупаниската црква „Светиот крст“ во Водице поставен е крст со крвави фетуси..

Во крстот беа издлабени пет дупки во облик на срце, а во секое срце поставени се крвави кукли, кои ги претставуваат фетусите, пробиени со клинци, објави хрватскиот интернет-портал „24 сата“ додавајќи дека знамето на Хрватска било поставено заедно со крстот.

Фотографијата многу бргу се рашири преку социјалните мрежи и на неа се гледа дека на врвот на крстот е напишана реченица од книгата на постанокот „Нивната крв од земјата кон мене извикува“.

Новинарите на порталот го повикаа жупанот на црквата Фрањо Гласновиќ и побараа од него да коментира, но тој рече дека е време на пост и нема да коментира ништо.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top