Водата за пиење во Мелбурн загадена над нормалното

Во соопштението на „Yarra Valley Water“ се наведува граѓаните на Мелбурн да не пијат вода од чешма без да ја варат..

Yarra Valley Water“ издаде предупредување за водата за пиење во повеќе од 80 предградија во Мелбурн.

Штетите предизвикани од невремето минатата ноќ доведоа до не-дезинфицирана вода од браната Силван во системот за водоснабдување.

На граѓаните во 88 предградија им е кажано да не пијат вода од чешма или да ја користат за подготовка на храна, освен ако прво не се зоврие.

Водата што не е зовриена може да се користи за туширање, тоалети, миење на рацете, миење садови, облека и наводнување во градина.

Загадената вода може да предизвика гастро-симптоми ако се консумира.

Ако почувствувате некој од овие симптоми, ве молиме контактирајте го вашиот лекар.

Околу 250,000 домаќинства се погодени од проблемот, што се очекува да биде решен подоцна денес.

Погодените населби се: 

ATTWOOD
BAYSWATER
BAYSWATER NORTH
BLACKBURN
BLACKBURN NORTH
BLACKBURN SOUTH
BORONIA
BOX HILL NORTH
BROADMEADOWS
BULLEEN
BUNDOORA
BURWOOD
BURWOOD EAST
CAMPBELLFIELD
CHIRNSIDE PARK
COBURG NORTH
COLDSTREAM
COOLAROO
CRAIGIEBURN
CROYDON
CROYDON HILLS
CROYDON NORTH
CROYDON SOUTH
DALLAS
DONCASTER
DONCASTER EAST
DONVALE
DOREEN
ELTHAM
EPPING
FAWKNER
FOREST HILL
GLEN WAVERLEY
GREENSBOROUGH
GREENVALE
HEATHMONT
KALORAMA
KANGAROO GROUND
KILSYTH
KILSYTH SOUTH
KINGSBURY
LALOR
LILYDALE
LOWER PLENTY
MEADOW HEIGHTS
MELBOURNE AIRPORT
MERNDA
MILL PARK
MITCHAM
MONBULK
MONT ALBERT NORTH
MONTMORENCY
MONTROSE
MOOROOLBARK
MOUNT DANDENONG
MOUNT EVELYN
MOUNT WAVERLEY
NORTH WARRANDYTE
NUNAWADING
OLINDA
PARK ORCHARDS
PLENTY
RESEARCH
RESERVOIR
RINGWOOD
RINGWOOD EAST
RINGWOOD NORTH
ROXBURGH PARK
SILVAN
SOMERTON
SOUTH MORANG
TEMPLESTOWE
TEMPLESTOWE LOWER
THE BASIN
THOMASTOWN
VERMONT
VERMONT SOUTH
VIEWBANK
WANTIRNA
WARRANDYTE
WARRANDYTE SOUTH
WARRANWOOD
WESTMEADOWS
WOLLERT
WONGA PARK
YALLAMBIE
YARRAMBAT


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top