Волкер: Можен е договор меѓу Србија и Косово оваа година

Можно е Србија и Косово оваа година да постигнат договор за нормализирање на односите и тоа ќе зависи од политичката поддршка која ќе ја имаат лидерите во двете земји, изјави Курт Волкер.

Волкер оценува дека не е потребно враќање во минатото и оти договорот е важен за двете страни поради стабилноста и патот кон ЕУ.

Тој истакна дека лично нема ништо против идејата за корекција на границите.

– Зависи од тоа што ќе одлучат двете земји. Постои правило, согласно договорот и други документи, границите не смеат да се менуваат на сила, како руската анексија на Крим. Тоа не смее да се случи. Но ако двете земји се договорат така во преговорите, како отцепувањето на Словачка од Чешка, тогаш ние останатите мора со тоа да се согласиме и да го почитуваме, нагласи Волкер.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top