Заев спремен за средба со Мицкоски за Законот за обвинителство

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека е подготвен да се сретне со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за да се најде решение за Законот за јавно обвинителство..

Заев инсистира текстот на законот да се прилагоди на преговори меѓу власта и опозицијата и да се донесе додека Собранието функционира. 

Во пресрет на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, Заев вели дека е во разговори и со независните пратеници кои беа исклучени од партијата на Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ сè уште го нема разгледано текстот предложен од министерката за правда, Рената Дескоска. Од овој субјект, тактизираат со останатото време до распуштање на Собранието и се песимисти дека може да се постигне компромис.

Власта ја повикува опозицијата законот за јавно обвинителство да се усвои пред предвремените парламентарни избори. Опозицијата во принцип е за консензус, но првично сака поранешните специјални обвинители да не бидат дел од Обвинителството за организиран криминал и корупција што ќе го води Вилма Рускоска.

Потребата за усвојување на законот, при неговата посета на Скопје, ја истакна и комесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји. Во меѓувреме, спикерот, Талат Џафери изјави дека Собранието може да го донесе законот веднаш, доколку власта и опозицијата ги надминат разликите.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top